Som Michal Nigrovič. Pochádzam z dedinky Borský Mikuláš na Záhorí, kde rastú samé borovice a piesočné duny zdobia krajinu. Chovu králikov a problematike okolo nej sa venujem niekoľko rokov. Zo začiatku to bola taká dedinská zmeska a až časom som začal chovať NOS č.b. bez aj s PP  a potom m.b. s PP.  NOS  chovám približne 10 rokov, z toho 6r čierno bielych a 4r modro bielych. Momentálne sa venujem iba modro bielym.

Môj chov pozostáva s 9ks samíc, t.j. 4ks ktoré majú pôvod zo SR – p. Švancara a CZ – p. Klíma, sú to vlastne sestry z viacerých vrhov od toho istého samca. S tými som začínal a teraz majú 4roky. Stále produktívne a osvedčené v chove.  Bodové hodnotenia mali 94; 94,5; 2x95 bodov. Potom mám ďalších 5ks, ktoré pochádzajú z týchto matiek a samca, ktorého som si obstaral od p. Pytlíka. Traja samci pochádzajú od p. Klímu 94,5b, z môjho chovu 95,5b (zo SR p. Švancara, p. AGH a CZ – p. Klíma), z Rakúska Pollinger 96b.

Prečo práve NOS?

Je to krásne zviera s veľkým telesným rámcom, nezvyčajnou kresbou, stále málo videné na výstavách(miestnych, oblastných, krajských). Myslím že aj dosť opovrhované náročnosťou chovu výstavných jedincov. Toto všetko a ešte aj viac ma pripútalo k ich chovu. Pokladám ho za klenot , kráľa výstav. A tiež má chutné mäsko, ktorým nikdy nepohrdnem. Moja mamička ho vie perfektne pripraviť na všetky spôsoby.

Prečo som sa rozhodol chovať NOS modro biele?

Už v minulosti som choval NOS č.b. bez papierov, ktoré som dostal od p.Smrtiča, že nech vyskúšam chovať tieto čistokrvné a nie dedinskú zmesku. Bol to taký “pekný lákavý králik“, tak prečo nie. Páčila sa mi kresba, tiež aj kominári, veľký počet mladých vo vrhoch.  Aj veľkostne vyhovoval, čo sa týka produkcie mäsa. Začiatky boli ťažké, musel som si zvyknúť, že dedinská zmeska bola odolnejšia ako tieto.  Po určitom čase som si ich zamiloval tak, že som každodenne zháňal  informácie ohľadom ich chovu. Až jedného dňa nastal ten zlom, keď som si povedal  „prečo ich neskúsiť chovať ako registrovaný chovateľ v SZCH, prečo sa nezúčastňovať výstav atď.“  Ešte že som mal kamaráta, ktorý bol aktívnym chovateľom v MO SZCH Unín a ten ma k ním vtiahol. Začal som sa obzerať po tetovaných jedincoch, prehrabávať katalógy z výstav a tiež aj rôzne www stránky. Bolo to ťažké nájsť niekoho z okolia, kto sa im venoval. Podarilo sa a našiel som č.b. z SR - Záhorie,  ale aj m.b. – SR a CZ. Časom sa mi podarilo dosiahnuť  takého počtu kvalitných jedincov u č.b., že som mal všetky chovné priestory preplnené a stál som pred otázkou,“ čo ďalej?“  U modrých som pokuľhával s kvalitou. Takže som si povedal, toto je nová výzva a že sa uberiem iba týmto smerom. Popredal, porozdával som všetky č.b. a začal sa venovať naplno iba m.b. Teraz z odstupom času toho aj ľutujem, bo som zahodil 6r práce s chovom bezpapierových a 3r už ako riadny člen SZCH. Myslím si a aj kolega z organizácie mi hovoril, že som ich nemal tak radikálne zrušiť, bo boli už na veľmi dobrej úrovni a bolo škoda takto rozdať kvalitu. Dokonca aj teraz po určitých rokoch my to sem tam pripomenie.

A prečo som sa teda rozhodol pre m.b.? u nás v SR je pomerne málo rozšírený, veľmi ťažko sa kupujú kvalitný jedinci do chovu. U nás na Záhorí ich v tej dobe cca pre 5-6 rokmi nikto nemal, nevystavoval. Tiež som ich chcel rozšíriť do povedomia tuna okolitých ľudí a nadchnúť niekoho pre ne, ako sa stalo aj v mojom prípade. Istotne hlavným cieľom bolo a aj naďalej je  vybudovať 2-3 zdravé, odolné generácie s vylepšenými vlastnosťami,  ako som videl v posledných rokoch na klubových výstavách NOS a Čs.

Poďakovanie

Touto cestou by som chcel poďakovať všetkým, ktorý ma podporovali/jú v mojom koníčku. Najviac však patrí vďaka p.Smrtičovi z Malaciek pre nadchnutie, pomoc a obstaranie NOS č.b. Ďalej p.Klímovi z Rakvíc(CZ) za pomoc, rady a obstaranie NOS m.b.  A nesmiem zabudnúť tiež na p.Švancaru z Hrašného za obstaranie NOS m.b. za ľudové ceny a fajn prístup. Istotne aj kamarátom z našej organizácie P.Zelenka(NOS č.b.)a M.Vlk(Kal.) za zasvätenie do problematiky čistokrvného chovu a povinností člena. A aby som nezabudol aj naším ostatným členom SZCH Unín.